Neuro Lingvističko Programiranje (NLP)
Razvoj NLP-a započeo je u ranim sedamdestim godinama prošlog veka, kada su Ričard Bendler (Richard Bandler, Ph.D.) i Džon Grinder (John Grinder, Ph.D.) modelirali unutrašnje strategije i komunikacijske obrasce Frica Perlsa (Fritz Perls), psihoterapeuta i osnivača Geštalt terapije, Virdžinije Satir (Virginia Satir), veoma poznatog porodičnog terapeuta i Miltona Eriksona (Milton Erickson), svetski priznatog hipnoterapeuta. Primetili su da ovi uspešni terapeuti ostvaruju interakcije sa drugim ljudima na njima specifičan način. Prvi korak se sastojao od prepoznavanja obrazaca u komunikaciji, stavovima i razmišljanju, a zatim mogućnost da dupliciranjem ovog stila interakcije, drugi ljudi mogu postići slične rezultate.Neuro Lingvističko Programiranje (NLP) je komunikacioni model baziran na subjektivnoj studiji jezika, komunikacije, lične promene i razvoja. Pretstavlja skup uverenja, veština i tehnika koja formiraju metod razumevanja za način na koji razmišljamo, komuniciramo i procesiramo emocije.
NLP se odnosi na razumevanje našeg unutrašnjeg života, strategija i mehanizama, reprezentacije, motivacije, pokretačke snage, emocija, limitirajućih stanja, primanja i procesiranja informacija i njihov uticaj na ponašanje. A svakako i na razumevanje drugih ljudi. Pitanje na koje smo upućeni kroz NLP je: “Kako nešto funkcioniše?”
NLP otvara put prema definiranju izvanrednosti i modelira je kroz prepoznavanje unutrašnjih strategija, komunikacijskih obrazaca, stavova i specifičnog načina razmišljanja. U isto vreme kreira mogućnost da i drugi ljudi, s lakoćom i bez napora, ostvare isto.
Neuro se odnosi na mozak i nervni sistem; kako primamo i procesiramo informacije. Mi stvaramo doživljaj sveta oko nas kroz naša čula. Koristimo oči da bi videli (vizuelno), sluh (uši) da bi čuli (auditivno), ukus (gustatorno), miris (olfaktorno) i osećaj - fizički i emocionalni (kinestetičko). Informaciju koja je primljena preko ovih kanala (čula) dalje procesira naš nervni sistem. Kao rezultat mi kreiramo našu “mapu sveta” ili našu percepciju realnosti.
Lingvističko se odnosi na jezik koji upotrebljavamo da bi opisali našu realnost, prošlost, sadašnjost ili budućnost. Sastoji se od reči koje koristimo da bi objasnili informaciju primljenu kroz naša čula. NLP objašnjava uticaj reči na naše unutrašnje misaone procese i kako one određuju naša raspoloženja i ponašanja.
Programiranje se odnosi na mentalne procese, osećanja, navike, obrasce ponašanja, unutrašnje strategije itd. Jednom rečju, kako mi funkcionišemo, kako se ponašamo u toku dana, da li uistinu preduzimamo korak po korak kada izvršavamo neki zadatak ili naviku, da li se držimo rutine, kako se osećamo?
Prepostavka NLP-a je da uspeh i odlični rezultati imaju svoju unutrašnju strukturu. Bazira se na nekoliko principa koji se smatraju istinitim, čime je obezbeđena efektivnost NLP-a, individualna fleksibilnost, pristup „ne suditi“ kao i pozicija prihvaćanja, slobode i fokusiranje na ciljeve. Jedan od glavnih ciljeva NLP-a je kreiranje višekratnih izbora koji su vidljivi za individuu, i na taj način utiče na njenu sposobnost da drži sopstveni život pod kontrolom.
Efektivna komunikacija i pristup fokusiran na rešenje koji vodi prema uspehu je ono po čemu je NLP Coaching cenjen u svim područjima njegove primene.